Michael Lieberman 2012

Home
List of Winners
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
Muriels HOF
Rules and Regulations
FAQ

Michael lives in Brooklyn, NY. Follow him on Twitter @michaelagrammar or at tooearlytoolate.tumblr.com

the-master-poster1.jpg

Best Feature-Length Film
1. The Master
2. Holy Motors *
3. Almayer’s Folly
4. Tabu *
5. 4:44 Last Day on Earth
6. Robinson in Ruins
7. A Burning Hot Summer
8. Haywire 
9. The Turin Horse
10. Two Years at Sea

Best Lead Performance, Male
1. Denis Lavant, Holy Motors *
2. Joaquin Phoenix, The Master
3. Denzel Washington, Flight
4. Willem Dafoe, 4:44 Last Day on Earth
5. Robert Pattinson, Cosmopolis

Best Lead Performance, Female
1. Nina Hoss, Barbara *
2. Aurora Marion, Almayer’s Folly
3. Gina Carano, Haywire
4. Jessica Chastain, Zero Dark Thirty
5. Kara Hayward, Moonrise Kingdom

Best Supporting Performance, Male
1. Phillip Seymour Hoffman, The Master 
2. Maurice Garrel, A Burning Hot Summer
3. Bruce Willis, Moonrise Kingdom
4. Carloto Cotta, Tabu *
5. Matthew McConaughey, Magic Mike

Best Supporting Performance, Female
1. Celine Sallette, A Burning Hot Summer
2. Edith Scob, Holy Motors *
3. Isabel Cardoso, Tabu *
4. Kylie Minogue, Holy Motors*
5. Rihanna, Battleship

Best Direction
1. Leos Carax, Holy Motors *
2. Paul Thomas Anderson, The Master
3. Chantal Akerman, Almayer’s Folly
4. Abel Ferrara, 4:44 Last Day On Earth 
5. Miguel Gomes, Tabu *

Best Screenplay
1. Almayer’s Folly
2. The Master
3. Moonrise Kingdom
4. Haywire 
5. Holy Motors *

Best Cinematography
1. The Master
2. Tabu *
3. Haywire
4. Holy Motors *
5. Moonrise Kingdom

Best Editing
1. Tabu *
2. The Master
3. Haywire
4. Robinson in Ruins
5. The Turin Horse

Best Music
1. Moonrise Kingdom
2. Holy Motors *
3. Pitch Perfect
4. Tabu  *
5. Keep The Lights On 

Best Cinematic Moment
1. Interlude/Intermission, HOLY MOTORS *
2. Motion capturing sequence, HOLY MOTORS *
3. “This is a PLAGUE!” – How To Survive a Plague *
4. The turning point, The Loneliest Planet *
5. Proctology exam, Cosmopolis
6. Pre-screening, The Master
7. Dancing by the lake, Moonrise Kingdom
8. The final shot, Almayer’s Folly
9. A man jumps, 4:44 Last Day on Earth
10. Kuwait City exchange, Zero Dark Thirty

Best Cinematic Breakthrough
1. Miguel Gomes, Tabu *
2. Alex Ross Perry, The Color Wheel
3. Ben Rivers, Two Years At Sea
4. Paul WS Anderson, Resident Evil: Retribution
5. Julia Loktev, The Loneliest Planet *

Best Body of Work
1. Steven Soderbergh, Haywire & Magic Mike 
2. Matthew McConaughey, Killer Joe, Magic Mike and The Paperboy
3. Jessica Chastain, Lawless and Zero Dark Thirty
4. Ben Whishaw, Skyfall and Cloud Atlas
5. Kyle Chandler, Argo and Zero Dark Thirty

Best Ensemble Performance
1. Holy Motors *
2. Magic Mike
3. Moonrise Kingdom
4. 4:44 Last Day On Earth
5. Tabu *

10th Anniversary Award, Best Feature Film 2002
1. In Praise of Love (Eloge de l’amour)
2. Punch-Drunk Love
3. Blissfully Yours
4. Morvern Callar
5. Spider

25th Anniversary Award, Best Feature Film 1987
1. Keep Your Right Up 
2. Full Metal Jacket
3. Superstar: The Karen Carpenter Story
4. Housekeeping 
5. RoboCop

50th Anniversary Award, Best Feature Film 1962
1. The Trial of Joan of Arc
2. My Life to Live
3. The Man Who Shot Liberty Valance 
4. The Trial
5. Mamma Roma  

Special Award: Best Film of the 1970s 

(sorry – ranking these is impossible)

The Bitter Tears of Petra von Kant
Four Nights of a Dreamer
The Hart of London
Jeanne Dielman 23, Quai Du Commerce, 1080 Bruxelles
The Killing of a Chinese Bookie
La Region Centrale
Milestones
The Mother and the Whore
Parade
Two Lane Blacktop

(Full disclosure: I worked for a publicist who handled festival/NY publicity campaigns for the films marked with an asterisk.)

Enter supporting content here