Jason Shawhan 2012

Home
List of Winners
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
Muriels HOF
Rules and Regulations
FAQ

Media Prophet Jason Shawhan, SEFCA, spent eleven years as the local film critic for Gannett (Nashville Rage/All The Rage/Metromix/The Tennessean) and currently contributes to The Nashville Scene. He was the founder of the Nashville Cinema Underground and hosts the Midnight Movie series at The Belcourt Theatre. A graduate of NYU (Literature/Critical Theory/Cinema Studies) and Watkins Film School (Cinematography), his criticism and writing have also appeared in Dish Magazine, In Review, The Film Journal, Opposable Thumb Films, and about.com. His art and photography have been exhibited at The St. Mark’s Position Gallery and The Barney Building in New York City, The Rule of Thirds Gallery and the Belcourt Gallery in Nashville, and online at IFC.com. He has also been photo elf for Crispin Glover and spins locally at the Erase; Rewind club night.

cabininthewoodsposter08.jpg

Best Feature-Length Film
1. The Cabin in the Woods
2. Cosmopolis
3. Cloud Atlas
4. Tabu
5. Beyond the Black Rainbow
6. The Paperboy
7. The Perks of Being a Wallflower
8. The Master
9. Wreck-It Ralph
10. Prometheus

Best Lead Performance, Male
1. Joaquin Phoenix (The Master)
2. Michael Fassbender (Prometheus)
3. Denis Lavant (Holy Motors)
4. Dane DeHaan (Chronicle)
5. Lior Ashkenazi (Footnote)

Best Lead Performance, Female
1. Nina Hoss (Barbara)
2. Jessica Biel (The Tall Man)
3. Lola Creton (Goodbye, First Love)
4. Greta Gerwig (Damsels in Distress)
5. Quvenzhané Wallis (Beasts of the Southern Wild)

Best Supporting Performance, Male
1. Russell Crowe (The Man with the Iron Fists)
2. Ezra Miller (The Perks of Being a Wallflower)
3. Ronald Zehrfeld (Barbara)
4. Phillip Seymour Hoffman (The Master)
5. Tyler Abrizzi (ParaNorman)

Best Supporting Performance, Female
1. Macy Gray (The Paperboy)
2. Cecile de France (The Kid with a Bike)
3. Salma Hayek (Savages)
4. Gina Gershon (Killer Joe)
5. Samantha Morton (Cosmopolis)

Best Direction
1. Kathryn Bigelow (Zero Dark Thirty)
2. Lee Daniels (The Paperboy)
3. David Cronenberg (Cosmopolis)
4. Leos Carax (Holy Motors)
5. Panos Cosmatos (Beyond the Black Rainbow)

Best Screenplay
1. Drew Goddard/Joss Whedon (The Cabin in the Woods)
2. Athina Rachel Tsangari (Attenberg)
3. Joseph Cedar (Footnote)
4. Max Landis (Chronicle)
5. Seth MacFarlane/Alec Sulkin/Wellesley Wild (Ted)

Best Cinematography
1. Dariusz Wolski (Prometheus)
2. Rui Pocas (Tabu)
3. Norm Li (Beyond the Black Rainbow)
4. Roger Deakins (Skyfall)
5. Andrew Dunn (The Perks of Being a Wallflower)

Best Editing
1. Cloud Atlas 
2. Haywire
3. Zero Dark Thirty
4. Chronicle
5. Goon

Best Music
1. Reinhold Heil/Johnny Klimek/Tom Tykwer (Cloud Atlas)
2. Howard Shore/Metric (Cosmopolis)
3. Sinoia Caves (Beyond the Black Rainbow)
4. The Perks of Being a Wallflower
5. Jonny Greenwood (The Master)

Best Cinematic Moment
1. Gina Carano vs. Michael Fassbender (Haywire)
2. 1966 (Beyond the Black Rainbow)
3. Monster Purge (The Cabin in the Woods)
4. “Down So Low” (Not Fade Away)
5. “And I Will Show You No Mercy” (The Master)
6. Prison Interview (The Tall Man)
7. Sixsmith's China shop reverie (Cloud Atlas)
8. David, before the awakening (Prometheus)
9. Eric & Vija “I Know Nothing of This” (Cosmopolis)
10. “Roadrunner” (Not Fade Away)

Best Cinematic Breakthrough
1. Megan Ellison, Annapurna Pictures
2. Denis Lavant (Holy Motors)
3. Josh Hutcherson (Detention)
4. Jessica Biel (The Tall Man)
5. Steven Chbosky (The Perks of Being a Wallflower)

Best Body of Work
1. Matthew McConaughey (Bernie, Killer Joe, Magic Mike, The Paperboy) 
2. Scoot McNairy (Argo, Killing Them Softly)
3. Steven Soderbergh (Haywire, Magic Mike)
4. Channing Tatum (Magic Mike, 21 Jump Street)
5. Ben Whishaw (Cloud Atlas, Skyfall)

Best Ensemble Performance
1. The Paperboy
2. Goon
3. Cloud Atlas
4. Cosmopolis
5. Detention

10th Anniversary Award, Best Feature Film 2002
1. Demonlover
2. Solaris
3. Punch-Drunk Love
4. Morvern Callar
5. In My Skin

25th Anniversary Award, Best Feature Film 1987
1. White of the Eye
2. Anguish
3. Superstar: The Karen Carpenter Story 
4. Opera
5. Barfly

50th Anniversary Award, Best Feature Film 1962
1. The World's Greatest Sinner
2. Vivre sa Vie
3. Harakiri
4. What Ever Happened to Baby Jane?
5. The Trial

Special Award: Best Film of the 1970s [10]
1. Alien (Scott)
2. Play It as It Lays (Perry)
3. Nashville (Altman)
4. Out 1: Noli Me Tangere (Rivette)
5. The Spirit of the Beehive (Erice)
6. Blue Collar (Schrader)
7. Ganja and Hess (Gunn)
8. Harlan County USA (Kopple)
9. Beyond the Valley of the Dolls (Meyer)
10. The Long Goodbye (Altman)

Enter supporting content here