Bryan Whitefield 2012

Home
List of Winners
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
Muriels HOF
Rules and Regulations
FAQ

Bryan Whitefield is a writer living in Brooklyn, NY. He has two finished screenplays, one of which was a Sundance Lab Finalist. He has written about music and film for Nerve, Prefixmag.com and Fader among others. Bryan also posts regularly on his personal blog.

rust-and-bone-poster.jpg

Best Feature-Length Film
1. Rust and Bone
2. Zero Dark Thirty
3. The Master
4. Once Upon a Time in Anatolia
5. Shut Up and Play the Hits
6. Oslo, August 31
7. Looper
8. The Dark Knight Rises
9. Django Unchained
10. Silver Linings Playbook

Best Lead Performance, Male
1. Joaquin Phoenix – The Master
2. Matthias Schoenaerts - Rust and Bone
3. Anders Danielson Lie – Oslo, August 31
4. Bradley Cooper – Silver Linings Playbook
5. Joseph Gordon-Levitt - Looper

Best Lead Performance, Female
1. Marion Cotillard – Rust and Bone
2. Jessica Chastain – Zero Dark Thirty
3. Quvenzhané Wallis – Beasts of the Southern Wild
4. Lubna Azabal - HERE
5. Eva Green – Perfect Sense

Best Supporting Performance, Male
1. Philip Seymour Hoffman – The Master
2. Christoph Waltz – Django Unchained
3. Michael Fassbender - Prometheus
4. Tom Hardy – The Dark Knight Rises
5. Jason Clarke – Zero Dark Thirty

Best Supporting Performance, Female
1. Amy Adams – The Master
2. Jennifer Ehle – Zero Dark Thirty
3. Emily Blunt - Looper
4. Anne Hathaway – The Dark Knight Rises
5. Kara Hayward – Moonrise Kingdom

Best Direction
1. Kathryn Bigelow – Zero Dark Thirty
2. Paul Thomas Anderson – The Master
3. Nuri Bilge Ceylan – Once Upon a Time in Anatolia
4. Jacques Audiard - Rust and Bone
5. Joachim Trier – Oslo, August 31

Best Screenplay
1. Rust and Bone
2. The Master
3. Looper
4. Once Upon a Time in Anatolia
5. Django Unchained

Best Cinematography
1. The Master
2. Once Upon a Time in Anatolia
3. The Dark Knight Rises
4. Looper
5. Moonrise Kingdom

Best Editing
1. Zero Dark Thirty
2. The Dark Knight Rises
3. Shut Up and Play the Hits
4. Marley
5. Looper

Best Music
1. Shut Up and Play the Hits
2. Marley
3. Moonrise Kingdom
4. The Master
5. Bones Brigade

Best Cinematic Breakthrough
1. Joaquin Phoenix – The Master
2. Matthias Shoenaerts - Rust and Bone
3. Joseph Gordon-Levitt - Looper
4. Quvenzhané Wallis – Beasts of the Southern Wild
5. Bradley Cooper – Silver Linings Playbook

Best Body of Work
1. Marion Cotillard – Rust, Dark Knight, Little White Lies
2. JGL – Looper, Dark Knight
3. Matthias Schoenaerts - Rust & Bone, Bullhead
4. Tom Hardy – Dark Knight, Lawless                           
5. Jessica Chastain – Zero Dark Thirty, Lawless

Best Ensemble Performance
1. The Master
2. Once Upon a Time in Anatolia
3. Django Unchained (minus QT)
4. Silver Linings Playbook
5. The Dark Knight Rises

10th Anniversary Award, Best Feature Film 2002
1. 25th Hour
2. Morvern Callar
3. City of God
4. Hero
5. Russian Ark

25th Anniversary Award, Best Feature Film 1987
1. Wings of Desire
2. Full Metal Jacket
3. Wall Street
4. The Last Emperor
5. The Lost Boys

50th Anniversary Award, Best Feature Film 1962
1. L’Eclisse
2. My Life to Live
3. The Trial of Joan of Arc
4. Lolita
5. Dr. No

Special Award: Best Film of the 1970s
1. The Godfather
2. The Godfather Part II
3. Apocalypse Now
4. Star Wars
5. Last Tango in Paris
6. A Clockwork Orange
7. Solaris
8. Days of Heaven
9. Rocky
10. The Passenger

Enter supporting content here